You are currently viewing Zmiękczanie wody się opłaca

Zmiękczanie wody się opłaca

Dobrej jakości woda płynąca z kranu to nie przypadek. Najczęściej parametry wody, którą oferują nam wodociągi pozostawiają wiele do życzenia. Co prawda woda ta jest uzdatniona i najczęściej zupełnie bezpieczna dla zdrowia, jednak stężenie niektórych pierwiastków jest zdecydowanie za wysokie, co sprawia wiele poważnych problemów.

Dlaczego warto zainstalować zmiękczacz?

wydajne zmiękczacze wodyTwarda woda potrafi naprawdę uprzykrzyć nam życie, narażając czasem na kosztowne awarie sprzętów domowych. Taka woda charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem wapnia i magnezu i chociaż pierwiastki te nawet w większych ilościach są bezpieczne dla naszego zdrowia, nie są bezpieczne dla pralek, zmywarek, kawiarek. Wszystkie te sprzęty narażone na działanie twardej wody prędzej czy później ulegają awariom, dlatego należy stosować skuteczne środki ochronne. Specjalne chemiczne preparaty stosowane są zarówno w pralkach jak i zmywarkach. Także ekspres do kawy może ulec zniszczeniu, jeśli nie będzie regularnie odkamieniany. Maleńkiej średnicy rurki i przewody bardzo szybko ulegają działaniu kamienia wytrącanego z twardej wody, co może czasem doprowadzić do zupełnego zniszczenia sprzętu. Jednak największym problemem, jaki stwarza twarda woda jest kamień kotłowy, który odkłada się na wymienniku ciepła w kotłach grzewczych. Najpoważniejsze awarie dotyczą kotłów z opcją przepływowego ogrzewania wody użytkowej. Takie urządzenia wymagają regularnego odkamieniania, które prędzej czy później narazi grzałkę na całkowite zniszczenie. Kamień kotłowy bardzo mocno wżera się w ścianki rurek wymiennika, dlatego wymaga silnego odkamieniacza, który po kilku takich zabiegach osłabi grzałkę. W takim wypadku dużo lepszym rozwiązaniem są wydajne zmiękczacze wody, które zaopatrzą w miękką wodę całe gospodarstwo domowe. Choć jednorazowy wydatek nie należy do najmniejszych (jest to około 2 do 3 tysięcy złotych), umożliwi nam dostęp do idealnej wody płynącej z każdego punktu poboru w domu i uwolni od wszystkich nieprzyjemnych konsekwencji użytkowania twardej wody.

Koszty eksploatacji zmiękczacza zamontowanego na instalacji wodnej jest niewielki. Do swojej pracy pobiera on niewielką ilość prądu, więc w zasadzie jedynym kosztem będzie ten związany z uzupełnianiem soli w tabletkach, która będzie regenerować wkład filtracyjny. To niewielki koszt w porównaniu do oszczędności, jakie poczynimy w związku z posiadaniem miękkiej wody.