Osoby zmagające się z wieloma chorobami dróg oddechowych, stawów czy chcące poprawić swoje krążenie, powinny zastanowić się nad regularnym uczęszczaniem do sauny. Może mieć to zbawienny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Co to jest sauna i czy warto z niej korzystać?
Plusy korzystania z sauny fińskiej
Sauna to drewniane pomieszczenie, w którym panuje określona temperatura oraz wilgotność powietrza, w zależności od rodzaju sauny. Najwyższą temperaturą charakteryzuje się sauna fińska, ma ona też najniższą wilgotność powietrza w porównaniu do innych saun czy łaźni. Temperatura w saunie fińskie waha się od 40 stopni do nawet 110 stopni Celsjusza, wilgotność w różnych miejsca sauny wynosi od 2 do 60%. Łaźna fińska budowana jest najczęściej z drewna cedrowego, temperatura utrzymywana jest poprzez piec, który ogrzewa wnętrze – siedziska, kamienie oraz oparcia. Temperatura w saunie fińskiej najniższa jest tuż przy podłodze, najwyższa zaś na najwyższych ławeczkach na górze. Korzystanie z sauny fińskiej może przynieść wiele korzyści zdrowotnych – poprawia krążenie, jest pomocne przy nadciśnieniu tętniczym czy w chorobach płuc, na przykład astmie. Uczęszczanie do sauny wskazane jest także dla osób z depresją czy anoreksją. Po szybkim nagrzaniu organizmu w wysokiej temperaturze panującej wewnątrz sauny, należy szybko ochłodzić ciało – w pobliżu sauny z pewnością znajdziemy pomieszczenie z natryskami czy wiadro z zimną wodą. Przegrzewanie oraz chłodzenie organizmu łącznie trwa około 30 minut.
Uczęszczanie do sauny fińskiej wskazane jest przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Poprawia ogólny stan zdrowia, należy jednak pamiętać, że zbyt częste korzystanie z sauny może przynieść odwrotne skutki. Z sauny fińskiej powinno korzystać się nie częściej niż raz w tygodniu.