You are currently viewing Zastosowanie sprzęgieł w maszynach przemysłowych

Zastosowanie sprzęgieł w maszynach przemysłowych

Chociaż sprzęgła kojarzą nam się raczej z samochodami, to jednak można je także spotkać w innych maszynach, które potrzebują tego rozwiązania, nawet bardziej. W samochodach sprzęgło rozłącza napęd, aby można było zmienić bieg, natomiast w maszynie służy do celów jej zabezpieczenia delikatnych elementów maszyny. Tak więc niby nazwa ta sama, a zastosowanie nieco odmienne.

Nawale silnika stosuje się uelastycznione sprzęgła kłowe

sprzęgło kłowe elastyczneJak można interpretować określenie, że sprzęgło jest środkiem bezpieczeństwa w maszynie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie jest to bezpieczeństwo operatorów, czy też użytkowników maszyn, ale samej maszyny. Sprzęgła zapewniają elastyczne połączenie pomiędzy silnikiem, a napędzaną częścią maszyny, dzięki czemu amortyzują wszelkie uderzenia, które wywołuje silnik w momencie startu. Istnieje wiele rodzajów sprzęgieł, ale zawsze są one oparte na połączeniu poprzez elastyczny materiał, taki jak guma. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest sprzęgło kłowe elastyczne zbudowane z okrągłych i zaopatrzonych w kły planszy, które na siebie nachodzą. Pomiędzy tymi kłami stosuje się właśnie wspomniany materiał amortyzujący, który znosi doskonale wszelkie uderzenia. W przypadku, gdy taki materiał mocno popęka lub straci już swoje właściwości, należy go natychmiast wymienić. Jeśli zaniedbamy to, to może się okazać, że guma pokruszy się już zupełnie i nic nie będzie chroniło naszej maszyny.

Oczywiście istnieją także inne rodzaje sprzęgieł, nie tylko kłowe. Sprzęgłem mogą być nawet kawałki gumy zaczepione o krawędzie rozdzielonego wału. Byle by tylko potrafiły dostatecznie przenieść obciążenie. Z tak prostego schematu korzysta wiele sprzęgieł, jednak doświadczenia pokazały, że opcja z kłami jest najbardziej pewna i doskonała w serwisowaniu.