Leczenie niektórych schorzeń bywa bardzo trudne. Czasami wskazane są naprawdę innowacyjne i nowoczesne metody, które mogą przynieść naprawę ciekawe rezultaty. W ostatnim czasie często słyszy się o komorze hiperbarycznej, która jest szczelnie zamkniętym pomieszczeniem. Kiedy jej używanie jest wskazane i czy jest w pełni bezpieczne?
Przygotowanie do terapii hiperbarycznej
Na pewno lekarze robią wszystko co w ich mocy, aby skutecznie leczyć swoich pacjentów. W niektórych przypadkach pomocna okazuje się komora hiperbaryczna. Służy ona do wykonywania zabiegów leczniczych z wykorzystaniem czystego tlenu w odpowiednim ciśnieniu. Co ma to na celu? Z pewnością zabieg dostarcza do komórek większe ilości tlenu, co sprzyja leczeniu wielu chorób. W terapii można używać różnych rodzajów komór. Dostępne są komory jednomiejscowe, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu w pozycji stojącej bądź leżącej. Czasem używane są komory wielomiejscowe, które mają za zadanie leczenie kilku osób naraz, jednak wykonywane są w pozycji siedzącej. Konieczne jest wtedy zastosowanie maski przez pacjentów. Taki zabieg może trwać do godziny, ale podzielony jest na trzy etapy wraz z przerwami. Jak wygląda przygotowanie do terapii w komorze hiperbarycznej? Pacjent musi zostać w samej bieliźnie lub ewentualnie w koszulce i spodenkach. Po wejściu, zwiększane jest ciśnienie, aż do wskazanej granicy, po czym zostaje ono utrzymane na stałym poziomie. Dla pacjentów zaleca się serię zabiegów, aby uzyskać największą skuteczność.
Pewne terapie okazują się niezwykle skuteczne w leczeniu poszczególnych schorzeń. Lekarze czasem zalecają terapię hiperbaryczną, która wykonywana jest w specjalnej komorze. Wskazaniem do przebywania w komorze jest zatrucie tlenkiem węgla, zatory gazowe czy też martwicze zakażenie tkanek miękkich. Czasami warto z tego skorzystać w przypadku chorób przewlekłych.