You are currently viewing Zastosowania ciągnika w rolnictwie

Zastosowania ciągnika w rolnictwie

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu wydajności naszego gospodarstwa rolnego, musimy zaopatrzyć się w niezbędne maszyny rolnicze. Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń tego typu, z których część ma bardziej wyspecjalizowane zastosowania, a inna część charakteryzuje się większą uniwersalności. Do tych drugich z pewnością należy ciągnik.

Jaki ciągnik wybrać?

przyczepa dwuosiowa z burtamiNiezależnie od tego czy twoje gospodarstwo rolne ma małe rozmiary, czy jest tez bardzo duże, przyda ci się na pewno podstawowa i jednocześnie niezwykle uniwersalna maszyna jaką jest ciągnik. Można go wykorzystywać do wielu rodzajów prac związanych z gospodarstwem, a możliwość dokupywania do niego różnych przyczep, czy tez końcówek umożliwiających zasiewanie czy oranie pola sprawia, że może nam zastąpić wiele maszyn, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na początkowym etapie działalności gospodarstwa. Dużą zaletą jest wspomniana już możliwość rozbudowania naszego ciągnika – dokupować może do niego różne narzędzia, służące do orki zmieni, wysiewania oraz przyczepy, takie jak przyczepa dwuosiowa z burtami która ułatwi nam przewóz zebranych płodów rolnych. Czym kierować się przy wyborze ciągnika? Z pewnością jego moc, która musi być ściśle dostosowana do wielkości naszego gospodarstwa. Posiadając niewielkich rozmiarów gospodarstwo, nie ma potrzeby kupowania potężnej maszyny, gdyż w naszym wypadku sprawdzi się podstawowy ciągnik. Z drugiej strony jednak kupno słabego ciągnika na wielo-hektarowe gospodarstwo sprawi, że jego prace będzie wyjątkowo nieefektywna i nie zwiększy znacząco wydajności pracy na gospodarstwie. Druga ważną kwestią jest wybór pomiędzy ciągnikiem używanym a markowym, kupionym w sklepie. Ciągniki używane są z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób oszczędnych, lub tych którzy potrzebują wydajnej maszyny za niewielkie pieniądze. Mocny ciągnik używany jest z pewnością lepszym wyborem niż nowy ciągnik o słabej mocy i możliwościach. Z drugiej jednak strony, posiadając odpowiednie środki finansowe, nie warto ryzykować i kupić ciągnik nowy.

Zakup maszyny używanej wiąże się zawsze z pełnym ryzykiem, że sprzedawca zataił jakąś poważną wadę przed kupującym, która może ujawnić się dopiero po pewnym czasie. Dlatego tez kupując używany sprzęt dokładnie sprawdźmy jego stan i poprośmy o dokumenty potwierdzające regularne kontrole techniczne.