You are currently viewing Zasada działania motoreduktorów

Zasada działania motoreduktorów

Silnik elektryczny to jeden z najczęściej stosowanych napędów w przemyśle. Prosty w obsłudze, wydajny i zużywający optymalna ilość energii. Wykorzystuje się go do napędzania rozmaitych maszyn i urządzeń, w których niezbędne jest generowanie ruchu obrotowego w celu napędzenia układu.

Silniki elektryczne z reduktorem

silnik elektryczny z reduktoremGeneralnie zasada jest taka, że im większy silnik, tym ma więcej mocy. Jednak zbyt duża wielkość silnika powoduje problemy. Po pierwsze nie zawsze może się on zmieścić w urządzeniu, a po drugie generuje za duże zużycie prądu. Poza tym nieraz jest niebezpiecznie ciężki dla całej konstrukcji. Aby temu zapobiec wykorzystuje się inną konstrukcje maszyny, która w bardziej optymalny sposób wykorzystuje moc silnika. Najczęściej stosuje się silnik elektryczny z reduktorem, którego zadaniem jest redukcja obrotów silnika na korzyść uzyskania w ten sposób większego momentu obrotowego. Reduktor to nic innego jak przekładnia o odpowiednio dobranym przełożeniu na kołach zębatych. Dzięki policzeniu wartości zębów na kołach uzyskujemy nominalną redukcję przekładni, przez co możemy określić liczbę obrotów i uzyskany moment obrotowy. Silnik z reduktorem fachowo nazywany jest motoreduktorem i jest najczęściej stosowanym rodzajem silnika w przemyśle. Technologia motoreduktorów poszła już na tyle do przodu, że ich konstrukcje są już dzisiaj na tyle zaawansowane, że nie dziwią nas reduktory kątowe o różnych konstrukcjach.

Motoreduktory znacznie usprawniły przemysł. Generują mniejsze koszty i są bardziej przystępne jeśli chodzi o ich umiejscowienie w maszynie. Podczas pracy z nimi nie należy zapominać o ich odpowiedniej konserwacji polegającej głównie na uzupełnianiu oleju w samej przekładni, a także o okresowy przegląd wszystkich podzespołów.