You are currently viewing Własna firma w Niemczech

Własna firma w Niemczech

Z pewnością prowadzenie własnej działalności pozwala na osiąganie znacznie większych zysków niż praca na etacie, ale wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz większą ilością obowiązków. Konieczna jest też znajomość przepisów prawa.

Jak prowadzić firmę za zachodnią granicą?

działalność gospodarcza w niemczech gewerbeW Polsce działa nawet kilkaset tysięcy przeróżnych działalności gospodarczych, które są prowadzone przez jedną osobę. Taka forma działalności jest najczęściej wybierana nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech. Z pewnością otworzenie firmy w kraju jest łatwiejsze niż w Niemczech, bo konieczne jest zapoznanie się z nieco odmiennym prawem i co najważniejsze trzeba znać język niemiecki. Jeżeli interesuje nas działalność gospodarcza w Niemczech gewerbe, to będą nam potrzebne bardzo podobne dokumenty jak w Polsce. U naszego zachodniego sąsiada każdy może założyć firmę, gdyż wystarczy mieć dobry pomysł i nie bać się wyzwań. Konieczne jest zgłoszenie działalności do odpowiedniego organu podatkowego i dostarczenie kopi dokumentów tożsamości oraz zameldowania w Niemczech. Jak każdą działalność trzeba ją rozliczać w wyznaczonym terminie i w odpowiednim fiskusie. W Niemczech taki obowiązek ma ostateczny termin trzydziestego pierwszego lipca i dotyczy poprzedniego roku podatkowego. Różnicą pomiędzy polskim a niemieckim prawem jest to, iż w za granicą można rozliczyć do czterech lat wstecz, natomiast w Polsce tylko rok wstecz. Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech jest identyczne jak u nas w kraju.

Jeżeli chodzi o podatki w Niemczech, to są one porównywalne jak w Polsce, a samo założenie firmy nie jest skomplikowane, dlatego też wielu Polaków zakłada firmy u naszego zachodniego sąsiada. Gewerbe nie jest już niedostępna dla Polaków znających język i prawo niemieckie.