You are currently viewing wiercenie studni Studnia sposobem na tanią wodę

wiercenie studni Studnia sposobem na tanią wodę

Możliwość czerpania wody z własnego ujęcia to doskonała alternatywa dla coraz bardziej drożejącej wody z wodociągów. Każdego roku rachunki za wodę rosną, co powoduje, iż coraz większa rzesza ludzi zamieszkujących domki jednorodzinne decyduje się na budowę studni. Okazuje się, że jest to inwestycja coraz bardziej opłacalna.

Budowa studni się opłaca

wiercenie studniPosiadanie własnej studni staje się coraz bardziej popularne. Nie ma co ukrywać, że rachunki, jakie płacimy co miesiąc za wodę, potrafią zjeżyć nam włos na głowie. Mieszkańcy bloków nie mają innej możliwości, jak tylko starać się oszczędnie dysponować zużywaną wodą. Natomiast posiadacze własnej działki mają inną alternatywę, mianowicie wiercenie studni. Jeśli mowa o wierceniu, mowa oczywiście o studniach głębinowych, czyli tych wykorzystywanych jako główne i wystarczalne źródło wody w domu. Wiercenie studni głębinowej wiąże się z wykopem głębokości większej niż 15 metrów, najczęściej w granicach 30 metrów. Taka głębokość pozwala nam na uniknięcie uzyskania specjalnego zezwolenia wodnoprawnego. Studnia do głębokości 30 metrów, z której czerpana jest woda w ilości nie większej niż 5 m3 na dobę nie wymaga żadnych pozwoleń. Wystarczy zgłosić zamiar jej budowy do miejscowego urzędu i o ile nie dostaniemy odmowy w ciągu 30 dni, można spokojnie zacząć jej budowę. Wyjątek może stanowić sytuacja, jeśli w planie zagospodarowanie przestrzennego działki istnieje zapis zabraniający budowy studni. Jeśli mowa o studniach, to dużą popularnością cieszą się studnie pobierające wodę z pierwszej warstwy wodonośnej, czyli z głębokości do 8 metrów. Co prawda zdarza się, że taka woda ma o wiele gorsze parametry, niż woda z głębszych warstw gruntu, ponieważ mogą przenikać do niej zanieczyszczenia z nieszczelnych szamb, lub też spływające z pól pestycydy i inne środki chemiczne. Jednak taka studnia sprawdzi się idealnie w podlewaniu roślin ogrodowych, czy też domowych, do prac przy domu lub np. do mycia samochodu.

W zależności od ilości używanej w gospodarstwie domowym wody, inwestycja we własną studnię może zwrócić się naprawdę szybko. Pamiętajmy jednak o odpowiednim umiejscowieniu studni na działce. Przepisy opisują dokładnie odległości studni od granicy działki (min. 5 metrów), od szamba (min. 15 metrów) oraz od przydrożnego rowu (min. 7,5 metra).