You are currently viewing W szkole wspinaczki nauczymy się prawidłowej asekuracji

W szkole wspinaczki nauczymy się prawidłowej asekuracji

Po pierwszych wizytach na bulderze, niskie trasy przestają wystarczać wspinaczowi i pojawia się coraz większa chęć, do spróbowania swoich sił podczas wspinaczki z liną. W tym wypadku będą już nam potrzebne kursy o różnym stopniu zaawansowania, w zależności od tego, z jakiego rodzaju asekuracją będziemy mieli do czynienia. Na początku wystarczy asekuracja na wędkę, można się jej nauczyć w mniej niż godzinę i jeśli tylko mamy z kim się wspinać, będziemy mogli od razu przejść do wzajemnej asekuracji.

Wspinać należy się zawsze w bezpiecznych warunkach

szkoła wspinaniaNie trzeba wiele, żeby zacząć się wspinać nawet na wysokie skały z liną, jeśli jednak ktoś pragnie zacząć robić trudniejsze trasy, na poziomie 6 lub wyższym, bardzo przyda mu się szkoła wspinania. Na zajęciach prowadzonych na sali oraz w skałach można nauczyć się trudniejszych metod asekuracji, które są niezbędne do wspinania się na zawodach oraz na bardzo wysokich trasach, które na świecie dochodzą nawet do kilometra wysokości. Żeby zacząć się wspinać na poważnie na pewno trzeba nauczyć się asekuracji dolnej. Osoba wspinająca się musi przypinać się liną do zabezpieczeń na oboltowanej trasie, na końcu natomiast zakłada stanowisko zjazdowe, z którego inni będą mogli korzystać podczas wspinaczki na wędkę. Warto zaznaczyć, że według zasad wspinaczki sportowej, trzeba wspiąć się na trasę z dolna asekuracją, by została ona oficjalnie zaliczona. Bardzo ważne jest również to, by podczas takiej wspinaczki korzystać z liny dynamicznej. Rozciąga się ona podczas upadku, dlatego amortyzuje wspinacza nawet podczas dalekich lotów. Podczas wspinaczki w skałach może to być kilka metrów, więc lepiej być doskonale na to przygotowanym. Szkoła wspinania przygotuje nas również do wspinaczki wielowyciągowej, szkolenia odbywają się tutaj jednak raczej tylko w skałach. Jest to asekuracja stosowana przy wyjątkowo wysokich trasach, które przekraczają 40m, a mogą być znacznie wyższe. taki rodzaj wspinaczki poleca się jednak doświadczonym osobom, które mają już na swoim koncie przynajmniej 7a, lub nawet 7b+.

Chęć stawania się coraz silniejszym i osiągania trudniejszych tras zawsze towarzyszy wspinaczce sportowej. Wiążę się to jednak z koniecznością uczenia się nowych rodzajów asekuracji. Należy w tym celu zapisać się do szkoły wspinaczki, w której profesjonalista wszystko nam wytłumaczy. Będziemy dzięki temu mogli zawsze wspinać się w bezpiecznych warunkach.