You are currently viewing Szambo – rodzaje i zasada działania

Szambo – rodzaje i zasada działania

 

Instalacja kanalizacyjna to jedna z najważniejszych instalacji w domu oraz jedna z tych, które planujemy już na początkowym etapie budowy. W zależności od tego, jak mają być odprowadzane ścieki, musimy zdecydować się na konkretne rozwiązania, tak aby korzystanie z instalacji było wygodne i możliwie jak najtańsze. Pamiętajmy, że koszty wykonania instalacji to jedno, a późniejsze koszty jej użytkowania to zupełnie inny temat.

Szambo szczelne czy ekologiczne?

szamba ekologiczneNajtańszym i zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem na pozbycie się nieczystości w domu jest podłączenie do sieci kanalizacji miejskiej. Niestety to rozwiązanie nie jest dla każdego. Tereny wiejskie to wciąż jeszcze miejsca, gdzie poprowadzenie instalacji jest nieopłacalne, dlatego ich mieszkańcy muszą radzić sobie w inny sposób. Aby zagospodarować ścieki odprowadzane z budynku konieczna jest budowa szamba. Szambo, czyli zbiornik na fekalia, może mieć dwie zupełnie różne odsłony. Wyróżniamy szamba szczelne i szamba ekologiczne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są szczelnymi, dużymi zbiornikami, gdzie odprowadzane i przetrzymywane są nieczystości. Taki zbiornik wymaga regularnego opróżniania. Przy czteroosobowej rodzinie średnie zużycie wody sprawia, że takie szambo trzeba będzie opróżniać mniej więcej raz w miesiącu. Choć budowa szczelnego szamba jest stosunkowo niedroga, jego użytkowanie niestety wiąże się ze sporymi rocznymi kosztami. Wystarczy policzyć, że za jednorazowe wezwanie wozu asenizacyjnego do opróżnienia zbiornika zapłacimy od 100 do 250 zł, w zależności od miejscowości. Rocznie będzie nas to kosztowało 1200-2500 zł. Nie są to małe kwoty. Inaczej ma się sprawa w przypadku szamba ekologicznego. Jest to tzw. przydomowa oczyszczalnia ścieków, która składa się ze zbiornika wstępnego, gdzie gromadzą się większe osady, oraz z drenażu, czyli systemu przewodów rozprowadzających oczyszczone ścieki do gruntu na działce. Oczyszczanie ścieków odbywa się dzięki bakteriom i drobnoustrojom, a oczyszczone i rozsączane na działce ścieki są zupełnie bezpieczne dla środowiska. Szamba ekologiczne są niestety znacznie droższe w budowie. Trzeba jednak pamiętać, że koszty budowy zwracają się już po kilku latach użytkowania, ponieważ taki zbiornik wystarczy opróżniać raz do roku, a często znacznie rzadziej. Pozwala to utrzymać koszty eksploatacji na naprawdę niskim poziomie.

To, jaki zbiornik wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Inwestycja we własną ekologiczną oczyszczalnię ścieków jest sporym wyzwaniem finansowym, jednak z perspektywy czasu opłaca się znacznie bardziej. Szczelny zbiornik to mniejsze koszty budowy, ale droższa eksploatacja. Niemniej jednak, niezależnie od tego, którą metodę na zagospodarowanie ścieków wybierzemy, postawmy na sprawdzonych wykonawców, co pozwoli na bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie przez kolejne lata.