W każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości, po przycinaniu drzew i krzewów mamy do czynienia z pewną ilością odpadów organicznych. Jeśli to tylko niewielka ilość drobnych gałęzi, można wykorzystać je w kompostowniku. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużą ilością materiału, kompostownik sobie nie poradzi.
Jak kupić dobry rębak do drewna?
Palenie odpadów organicznych, gałęzi i pędów pozostałych po przycinaniu roślin, nie jest mile widziane, choć wciąż niestety często spotykane. Jednak ze względów ekologicznych, jak również przez wzgląd na sąsiadów, warto pozbyć się tego materiału w inny sposób. Z pomocą przyjdzie nam rębak do drzewa. Ten prosty rozdrabniacz, zależnie od modelu, poradzi sobie z niewielkimi gałęziami i pędami, jak również z grubszym materiałem o kilkucentymetrowej średnicy. Wszelkie organiczne odpady rozdrabniane są na małe zrębki, które później można wykorzystać do ściółkowania roślin w ogrodzie. Jaki rębak do drzewa będzie najlepszy? Taki, który dostosujemy do własnych potrzeb. Kluczowym kryterium wyboru tego sprzętu będzie źródło zasilania. Do wyboru mamy modele spalinowe oraz elektryczne. Spalinowe rębaki będą lepszym wyborem w przypadku dużych ogrodów i sadów. Charakteryzują się dużą mocą, nie są zależne od źródła prądu. Jednak są cięższe i głośniejsze od modeli elektrycznych. Te z kolei są nieco wygodniejsze w obsłudze dzięki mniejszej wadze i mniejszym hałasie, jednak są nieco słabsze i zależne od źródeł prądu. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które ułatwią nam pracę. Jednym z nich jest kosz na zrębki, który pomaga w utrzymaniu porządku. W sytuacji, gdy w maszynie utknie nam zbyt gruba gałąź, przyda się bieg wsteczny. Natomiast w dużych rozdrabniaczach niezastąpione będzie automatyczne wciąganie gałęzi.
Podczas zakupu postarajmy się wybrać sprzęt, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i realnemu zapotrzebowaniu. Jeśli ilość nasadzeń wymagających cięcia w naszym ogrodzie jest niewielka, z powodzeniem wystarczy model elektryczny. Z ciężką i długotrwałą pracą lepiej poradzi sobie rębak spalinowy. Pamiętajmy także o jakości wykonania urządzenia, czasem lepiej poczekać z zakupem lepszego sprzętu, zamiast za promocyjną cenę dostać urządzenie wątpliwej jakości.