You are currently viewing Rodzaje posadzek sportowych

Rodzaje posadzek sportowych

Rodzaj nawierzchni sportowej jest uzależniony od dyscypliny jaką się na niej uprawia. Obecnie w profesjonalnym sporcie nie ma mowy na posadzki uniwersalne, przeznaczone dla wszystkich dyscyplin sportowych. Mamy do czynienia z bardzo wysoką specjalizacją w tym zakresie, a nawierzchnie wielofunkcyjne przeznaczone są przede wszystkim dla amatorskiego uprawiania sportu gdzie nie ma tak dużej presji na osiągany wynik.

Podział na profesjonalne i amatorskie posadzki sportowe

nawierzchnie sportowe pcvOsób, które uprawiają sport amatorsko przybywa w bardzo szybkim tempie co jest odzwierciedleniem mody na zdrowy styl życia. Sport jest również sposobem na uzyskiwanie satysfakcji poprzez osiąganie coraz lepszych wyników. Nie wszystkie dyscypliny uprawianego amatorsko sportu można kształtować bez korzystania z obiektów sportowych w postaci hal zaopatrzonych w przyzwoitą nawierzchnię. W obiektach wielofunkcyjnych takich jak szkolne sale gimnastyczne prowadzi się większość amatorskich zajęć sportowych. Aby stworzyć korzystne warunki dla uprawiania sportu stosuje się nawierzchnie sportowe pcv spełniające w sposób wystarczający swoją rolę. Są przede wszystkim bardzo odporne na przebicia, rozdarcia i inne urazy mechaniczne. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt zakupu i łatwość montażu wykonywanego bezpośrednio na wylewce betonowej lub innej nawierzchni. Stosując tego typu rozwiązanie w obiekcie można przeprowadzać inne imprezy niż sportowe mając gwarancję dużej niezniszczalności wykładziny pcv. Są one dostępne w wielu wersjach barw. Profesjonalne uprawianie sportu wymaga zupełnie innych nawierzchni sportowych zapewniających bardzo dobre bezpieczeństwo podczas upadku zawodnika. Profesjonalna posadzka sportowa ma również za zadanie pomagać zawodnikowi w wykorzystaniu swoich umiejętności by osiągać jak najlepsze wyniki. Dlatego też producenci przeznaczają dla tego sektora nawierzchnie wielowarstwowe syntetyczne oraz wykonywane z klepek twardego drewna posadowione na specjalnych konstrukcjach elastycznych lub półelastycznych opartych o dźwigary i konstrukcję rusztową.

Dobra posadzka sportowa ma ogromny wpływ na osiągane wyniki sportowe. Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom stworzyli linie produktowe o różnych parametrach z przeznaczeniem dla konkretnych dyscyplin sportowych. Pełen asortyment dostępnych wykładzin pcv oraz profesjonalnych posadzek znajdziemy na stronach sprzedawców oraz producentów działających w tej branży.