You are currently viewing Rodzaje kotłów grzewczych

Rodzaje kotłów grzewczych

Piec centralnego ogrzewania musi być dobrze dobrany do naszych potrzeb oraz wielkości domu. Odpowiedni kocioł pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy czy cennego czasu. Jaki piec będzie najlepszy i spełni nasze oczekiwania? Na jakie paliwo warto się zdecydować? Przedstawię kilka ciekawych rad, na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła.

Na jaki kocioł grzewczy warto się zdecydować?

kotły grzewczePrzed zakupem kotła warto zastanowić się, jaki typ paliwa chcemy w nim spalać. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu należą – ogrzewanie elektryczne, gazowe, na pellet czy paliwo stałe, takie jak węgiel kamienny lub brunatny. Każde z nich ma swoje zalety, ale także wady, które warto znać przed zakupem potrzebnego sprzętu. W celu korzystania z tego rodzaju paliw należy zaopatrzyć się w kotły grzewcze, które stanowią najważniejszy element systemu centralnego ogrzewania. Patrząc na koszty eksploatacji najdroższe z pewnością będzie ocieplanie za pomocą prądu. Jest to wygodne, często z możliwością zdalnego sterowania temperaturą w domu, lecz niestety drogie. Tańsze jest spalanie pelletu czy węgla kamiennego, na przykład ekogroszku. Jednakże, rozpoczęcie palenia ekogroszkiem czy pelletem wiąże się z montażem bardzo kosztownego kotła, jednak często pozwalają one na automatyzację palenia. Zaletą takiego rozwiązania jest, że paliwo to jest wysoko energetyczne i wystarczy jego niewielka ilość, aby ogrzać cały budynek. Dzięki wyposażeniu kotłów w podajniki, zyskujemy komfort oraz możliwość ustawienia stałej temperatury w celu utrzymania stałej temperatury.

Wśród różnego rodzaju kotłów grzewczych do centralnego ogrzewania, warto zdecydować się na taki, który zapewni nam komfort użytkowania. Takimi piecami są kotły na pellet czy ekogroszek, bardzo wygodne jest także ogrzewanie elektryczne. Jeśli bardziej zależy nam na tańszym kotle, zadowolimy się tym na paliwo stałe.