You are currently viewing Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

Uprawa roślin wymaga dużo czasu i uwagi, szczególnie jeśli zajmujemy się tym profesjonalnie w formie zarobkowej. Aby zmaksymalizować plony konieczne jest skupienie uwagi na wszystkich etapach wzrostu roślin, oraz dopilnowanie wszystkich wymaganych w ich uprawie czynności. Należą do nich przede wszystkim nawadnianie, nawożenie oraz ochrona przed insektami i chorobami.

Gdzie przyda się opryskiwacz?

opryskiwacz rolniczyPodczas profesjonalnej uprawy roślin pracy jest naprawdę dużo, dlatego rolnicy i hodowcy nieprzerwanie szukają rozwiązań, które ułatwią im codzienne czynności i zmniejszą nakład pracy, zwiększając tym samym zyski z uprawy. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie opryskiwaczy, które równie dobrze sprawdzają się na polach uprawnych, w sadach oraz ogrodach. Duży wybór i różnorodność tych urządzeń sprawia, że niezależnie od wielkości hodowli łatwo jest dopasować opryskiwacz do własnych potrzeb. Jak działa opryskiwacz rolniczy i jak jest zbudowany? Najprościej mówiąc urządzenie to składa się z pojemnika na ciecz roboczą, z pompy oraz rozpylacza. Ciecz robocza jest to nawóz lub środki ochrony roślin, w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy użyć. Pompa opryskiwacza tłoczy ciecz do rozpylaczy, które rozprowadzają je równomiernie na danym terenie w postaci niewielkich kropelek. Takie opryskiwanie jest zarówno bardzo precyzyjne, jak i ekonomiczne, ponieważ zużywamy dobrze odmierzoną i wystarczającą ilość środka do oprysku. Warto zauważyć, że wśród urządzeń do opryskiwania wyróżniamy kilka podstawowych typów, zależnie od miejsca, w którym mają pracować. Najbardziej popularny i masowo stosowany jest opryskiwacz rolniczy, inaczej polowy. Stosowany jest najczęściej w uprawie zbóż, buraków, ziemniaków oraz wielu innych roślin uprawianych na polach. Wśród nich wyróżniamy opryskiwacze zawieszane i zaczepiane, a także najbardziej profesjonalne samojezdne. Użyteczne są także opryskiwacze sadownicze, które posiadają pionową szczelinę wylotową, dlatego poradzą sobie nawet z bardzo wysokimi partiami roślin.

W nieco mniej profesjonalnym zastosowaniu użyteczne będą opryskiwacze ogrodowe, najczęściej w formie modeli ręcznych. W zależności od wielkości urządzenia, może być ono noszone na plecach lub ciągnięte na kółkach. Najczęściej są to modele ciśnieniowe, które działają wykorzystując siłę naszych mięśni. Dla większej wygody można zaopatrzyć się w model z akumulatorem lub napędzany spalinowo.