You are currently viewing Przemysłowe zasilanie fotowoltaiczne

Przemysłowe zasilanie fotowoltaiczne

Stworzenie instalacji zasilania do dużego obiektu przemysłowego nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli źródłem prądu ma zostać instalacja fotowoltaiczna. W naszym przypadku wymagana była bardzo rozbudowana elektrownia słoneczna, gdyż pobór energii na terenie zakładu był ogromny. Nie posiadaliśmy jednak wystarczającej przestrzeni by takową ustanowić, dlatego też w końcu zapadła decyzja o instalacji infrastruktury energetycznej na terenie obiektu.

Najnowocześniejsza przemysłowa instalacja fotowoltaiczna

duże instalacje fotowoltaiczne z BydgoszczyWszystkie urządzenia i panele słoneczne musiały znajdować się na terenie zakładu, aczkolwiek w załodze nie mamy żadnego specjalisty, który mógłby zaplanować i zaprojektować takową instalację, oraz nadzorować jej wykonanie. Zamówiliśmy więc urządzenia oraz usługę montażu od firmy produkującej duże instalacje fotowoltaiczne z Bydgoszczy, zajmującej się również projektowaniem zaawansowanych systemów energetycznych, opartych na zasilaniu słonecznym. Projekt instalacji położonej na terenie zakładu przemysłowego wymaga znajomości nie tylko wyposażenia fotowoltaicznego, ale również i wiedzy na temat działania samego zakładu, więc instalatorzy i projektanci aktywnie współpracowali z naszymi inżynierami podczas wykonywania planów instalacji. Pod uwagę wzięto zarówno układ budynków, ich przeznaczenie oraz wykonywane w nich zadania, by usytuować urządzenia pobierające energię słoneczną w najbardziej optymalnych miejscach. Sama instalacja przeprowadzona została z najwyższą dokładnością, aczkolwiek z racji ekstensywności zadań montażowych, w trakcie jej trwania sekcje zakładu w których prowadzono prace były tymczasowo wyłączone z normalnego działania. Ustanowienie infrastruktury energetycznej wymagało bowiem wymiany dotychczasowego okablowania i wyposażenia energetycznego, które nie było przystosowane do obsługi nowoczesnego systemu prądotwórczego.

Zasilanie słoneczne zamontowane w zakładzie pracuje już przeszło kilka miesięcy, i znacznie przewyższa jakością zewnętrzne źródła prądu. Dzięki nowoczesnym akumulatorom i instalacji regulującej napięcie, ilość dostarczanej energii jest zmieniana automatycznie w zależności od bieżącego poboru. Przerwy w dostawie prądu oraz dotychczasowo bardzo częste awarie linii energetycznej są w tym momencie niespotykane.