Słowo wideo nieodłącznie kojarzy się z nagrywaniem filmów. Jednak zanim można odtworzyć plik w takim formacie, musi przejść on długą drogę. Nie wystarczy po prostu nagrać czegoś kamerą. Proces nagrywania poprzedzony jest długimi przygotowaniami, a potem następuje jego żmudna obróbka.
Na czym skupić się podczas tworzenia filmu?
Produkcja filmów wideo rozpoczyna się od potrzeby – najpierw musi pojawić się pomysł na film, abym można było go zrealizować. Kiedy wiemy już, jaką tematykę ma obrać nasze wideo, można rozpocząć przygotowania. Warto skupić się na tym, co, jak i gdzie będziemy nagrywać. Miejsce jest bardzo ważne, gdyż inne zasady obowiązują podczas kręcenia filmu wewnątrz jakiegoś budynku, a inne kiedy kręcimy film w plenerze. W środku pomieszczenia należy zadbać o odpowiednie rekwizyty, które będą tworzyły scenerię pasującą do tematyki wideo. Łatwiej tam zadbać o oświetlenie – można zaopatrzyć się bowiem w sztuczne lampy, które stworzą odpowiednie warunki. Kręcenie w środowisku naturalnym jest bardziej wymagające, należy zwrócić uwagę na porę dnia i warunki pogodowe. Nagrywanie wideo w nocy wymaga dodatkowego oświetlenia, aby odbiorca mógł wyraźnie dostrzec każdy szczegół. Kolejny ważny aspekt to dobór odpowiedniego miejsca, środowiska naturalnego nie można dowolnie modyfikować w takim zakresie, jak zamkniętego studio nagraniowego. Potem produkcja video skupia się na przekazie treści – warto stosować się do zasady „mniej znaczy więcej”. Odbiorca musi zrozumieć film, dlatego nie wskazane jest używanie dużej ilość tzw. rozpraszaczy uwagi. Na koniec najważniejsze, czyli dobry sprzęt, a następnie obróbka powstałego wideo w programie komputerowym. Jest to niewątpliwie bardzo ważny etap pracy, po którym otrzymujemy produkt gotowy do pokazania odbiorcom.
Dobrze nakręcony film, to film kręcony bez nadmiernego pośpiechu. Ważna jest jego treść, jaką chcemy przekazać. Musi to być zrobione w sposób zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, a zarazem film powinien nieść ze sobą wysoką wartość estetyczną. Uzyskać ją można poprzez kręcenie sprzętem dobrej jakości oraz końcową obróbkę w programie komputerowym.