Potrzebowałam certyfikacji i audytu energetycznego budynku

Prowadzę własną działalność gospodarczą. Moja firma bardzo szybko się rozwinęła i dość szybko zaczęła zajmować duży budynek w centrum miasta. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, co dziesięć lat byłem zobowiązany, jako właściciel budynku, zlecić wykonanie certyfikacji energetycznej budynku wraz z audytem energetycznym. Zgodnie z tymi informacjami, w tym roku również musiałem zlecić wykonanie odpowiedniej dokumentacji technicznej budynku, wykwalifikowanej firmie energetycznej.

Kto wystawia certyfikację i audyty energetyczne budynków?

certyfikacja i audyt energetyczny budynków dla firmZależało mi na tym, aby uzyskać profesjonalną i rzetelną certyfikację energetyczną budynków. Bardzo często się bowiem ostatnio słyszy, o elektrykach którzy podszywają się pod wykwalifikowanych pracowników firm energetycznych i wystawiają odpowiednie dokumenty nie mając do tego uprawnień. Należy bowiem wiedzieć, że certyfikacją energetyczną budynków może zająć się tylko osoba, która posiada wykształcenie wyższe inżynierskie lub magisterskie w kierunku charakterystyki energetycznej budynków lub ukończyła państwowe kursy w tym zakresie. Dodatkowo musi to być osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz niekarana. Poszukiwania odpowiedniej firmy energetycznej, która zajmuje się profesjonalnymi pomiarami instalacji elektrycznych oraz wykonywaniem audytów energetycznych rozpocząłem od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: certyfikacja i audyt energetyczny budynków dla firm, i zaczęłam przeglądać wyniki. Bez problemu udało mi się znaleźć firmę, która oferowała takie usługi w bardzo dobrej, niskiej cenie, jednej z najniższych na rynku. Taka certyfikacja energetyczna budynku składa się z odpowiednich pomiarów, które mają na celu określenie jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Z kolei audyt energetyczny określa jakie jest rzeczywiste zużycie prądu w danym budynku czy lokalu.

Na podstawie takiej certyfikacji energetycznej można łatwo sprawdzić, czy w tych dwóch wynikach nie ma żadnych rozbieżności ani nieścisłości. Wykonanie certyfikacji energetycznej budynku kończy się wystawieniem świadectwa charakterystyki energetycznej, które jest ważne 10 lat od momentu jego wystawienia. Znajduje się w nim opinia co do stanu technicznego badanej instalacji elektrycznej.