You are currently viewing Postęp technologiczny a magazyny

Postęp technologiczny a magazyny

Praca przy gospodarowaniu towarami nie jest prostym i wdzięcznym zadaniem. W zależności, czy towar musimy posortować, zapakować czy wysłać, a może tylko przyjąć, praca z nim może przynieść wiele problemów, szczególnie jeżeli brakuje odpowiedniej organizacji. Aby temu zapobiec, współczesne pomieszczenia magazynowe korzystają z nowych rozwiązań technologicznych, które znacząco ułatwiają prace pracowników.

Nowe technologie na magazynach

doki przeładunkowePierwszym przedstawicielem nowych technologii używanych powszechnie przy gospodarowaniu towarem są tablety, laptopy, czytniki i inne akcesoria komputerowe, dedykowane do pracy na magazynie. Tablety są używane przez pracowników magazynu jak i kurierów odbierających towar jako papier, na których podpisy składają obie strony transakcji. Jest to dużo łatwiejszy i trwalszy sposób potwierdzania odbioru towaru niż pisanie na zwykłej kartce. Kolejnym powszechnie spotykanym na magazynach urządzeniem technologicznym są komputery,w tym przenośne – laptopy. Ze względu na ciągle zmieniająca się aranżacje przestrzeni na magazynie, pracownik posiadający laptopa szybko i sprawnie przestawi swoje stanowisko pracy w zależności od potrzeb. Jest to znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Z tego też względu każdy pracownik magazynu musi dobrze radzić sobie z obsługą komputera, co nie jest wcale oczywiste. Kolejny przykład to różne zastosowania konstrukcyjne, takie jak doki przeładunkowe. Jest to tak naprawdę zestaw urządzeń rożnego typu, które ułatwiają przyjmowanie dostaw i wysyłkę towaru, bez konieczności stosowania wind, czy też angażowania większej ilości pracowników do rozładunku. W ramach doków przeładunkowych warto wyróżnić elementy takie jak rampy przeładunkowe, bramy przemysłowe czy śluzy uszczelniające, które znacząco wpływają na komfort pracy magazynierów. Oczywiście jednak, aby był sens stosowania rozwiązań tego typu, musimy zadbać o ich właściwą implementację.

Konieczne jest zorganizowanie profesjonalnych szkoleń dla pracowników, na których nauczą się obsługi i korzystania z możliwości nowych dla nich narzędzi i urządzeń. Warto również zadbać o to, żeby dostęp do nowych udogodnień mieli wszyscy pracownicy, a nie jedna osoba, gdyż może to wpłynąć negatywnie na nastawienie do pracy pozostałych osób.