You are currently viewing Optymalny kurs wspinaczkowy

Optymalny kurs wspinaczkowy

Umiejętności wspinaczkowe, praktycznie jak każda inna umiejętność, składają się z różnych stopni zaawansowania. Wiele osób swoją przygodę ze wspinaczką zaczyna od wspinania się na sztucznych ściankach w zamkniętej przestrzeni. W dzisiejszych czasach nie brakuje bowiem takich profesjonalnych hal ze sztucznymi ściankami. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia ze wspinaczką, również tą na sztucznych ściankach, a chciałyby nauczyć się wspinania po skałach, mają do dyspozycji różne kursy.

Podstawy wspinania się na skały

opłacalny kurs wspinaczki skalnejObecnie bardzo dużo osób uprawia różne formy aktywności fizycznej. Wśród różnych dyscyplin na szczególną uwagę zasługuje wspinaczka skalna. Co prawda nie jest ona tak popularna jak bieganie czy jak jazda na rowerze, ale zyskuje coraz więcej zwolenników. Wspinają się dorośli i dzieci zarówno na sztucznych ściankach wspinaczkowych, jak i na prawdziwych skałach w terenie. Nauka wspinaczki wcale nie musi zaczynać się od sztucznych ścianek. Wielu doświadczonych instruktorów zaleca zaczęcie nauki wspinaczki skalnej od razu w terenie. Według nich najbardziej opłacalny kurs wspinaczki skalnej to taki, w trakcie którego od razu zaczniemy oswajać się z wyzwaniami, jakie przynoszą ze sobą prawdziwe skały. Kursy wspinaczkowe dla początkujących zaczynają się zazwyczaj od specjalne przygotowanych ścianek skalnych, na których znajdują się dodatkowe pomoce w postaci wypustek, które możemy też spotkać na sztucznych ściankach. Pomagają one opanować podstawy. W kolejnych dniach szkolenia kursant przenosi się na coraz trudniejsze skały, by na samym końcu spróbować swoich sił na bardziej wymagającej skale. Poza skałami o różnym stopniu trudności, dochodzą jeszcze różne formy asekuracji, których też uczy się kursantów. Przy wspinaczce, poza kwestiami technicznymi, duże znaczenie ma też psychologia. Osoba wspinająca się musi być maksymalnie skoncentrowana.

Jednym ze sportów, które hartują nie tylko ciało, ale też umysł, jest wspinaczka. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tą dyscypliną sportu, zaczynając swoją przygodę ze wspinaczką od specjalnych kursów. Te najbardziej opłacalne opierają się na nauce od razu w terenie, ćwiczeń na sztucznych ściankach wspinczakowych. Kursanci oswajają się od razu z prawdziwymi skałami, przechodząc różne stopnie trudności, jak chodzi o rodzaje skał.