You are currently viewing Najważniejsze zastosowania absorberów

Najważniejsze zastosowania absorberów

Pochłanianie dźwięku to utrata energii dźwięku, gdy fale dźwiękowe wchodzą w kontakt z materiałem pochłaniającym, takim jak sufity, ściany, podłogi i inne przedmioty, w wyniku czego dźwięk nie jest odbijany z powrotem w przestrzeń. Materiały pochłaniające dźwięk mogą być użyte do stworzenia odpowiedniego środowiska akustycznego w przestrzeni poprzez zmniejszenie „czasu pogłosu”.

Zasada działania absorbera

absorberyPogłos wpływa na sposób, w jaki przestrzeń „brzmi”. Długi czas pogłosu może sprawić, że pomieszczenie będzie brzmiało głośno i głośno, i sprawi, że mowa będzie stłumiona i  zakłócona. Dlatego  różne pomieszczenia mają zazwyczaj krótki czas pogłosu krótszy niż 1 sekunda. I odwrotnie, dłuższy czas pogłosu może ulepszyć salę muzyczną, dodając do muzyki bogactwa, głębi i ciepła. Pochłanianie dźwięku może być szczególnie ważnym czynnikiem w takich miejscach, jak: hale sportowe, szkoły, studia nagraniowe sale wykładowe, sale koncertowe, kina i teatry. Zasadniczo pochłanianie dźwięku stosuje się w postaci obróbki podłóg, ścian, sufitów, powierzchni działowych i przedmiotów, takich jak krzesła lub półki na książki. Coraz powszechniejsze staje się także stosowanie ekranów dźwiękochłonnych. Pochłaniacze dźwięku można podzielić na trzy główne kategorie:  absorbery porowate, absorbenty rezonansowe, i pojedyncze absorbenty. Porowate absorbenty zwykle przyjmują dwie formy; materiały włókniste lub pianka o otwartych komórkach. Materiały włókniste pochłaniają dźwięk, gdy fale dźwiękowe zmuszają włókna do zginania, a to zginanie włókien wytwarza ciepło.

Konwersja energii akustycznej na energię cieplną powoduje skuteczne pochłanianie dźwięku. W przypadku pianki o otwartych komórkach ruch powietrza wywołany falami dźwiękowymi przepycha cząsteczki powietrza przez wąskie kanały, które z kolei generują straty lepkości wraz z ciepłem.