You are currently viewing Najważniejsze parametry skrzynki gazowej

Najważniejsze parametry skrzynki gazowej

 

Skrzynka gazowa stanowi ważny element całej instalacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jej usytuowanie, a także jakość jej wykonania. W jej wnętrzu odnajdziemy bowiem między innymi reduktor ciśnienia, gazomierz, a także główny zawór. Odpowiednia ich ochrona, jest niezwykle ważna, dlatego też wybór skrzynki gazowej powinien być dobrze przemyślany.

Z czego powinna być wykonana skrzynka gazowa?

skrzynki gazoweMontując skrzynkę gazową, należy trzymać się odpowiednich wytycznych. Należy pamiętać, że odległość dzieląca zawór od poziomu terenu, okien oraz drzwi, powinna wynosić co najmniej pół metra. W większości przypadków zalecany jest nawet jeden metr. Przejdźmy jednak do samej skrzynki gazowej oraz wytycznych, które powinna ona spełniać, jeżeli chodzi o materiał z którego została wykonana. Jako, że w jej wnętrzu znajdują się zawory główne, odpowiadające między innymi za odcięcie dopływu gazu, muszą być one chronione przed dostępem osób niepowołanych. Dostęp do jej wnętrza nie powinien być jednak utrudniony służbom ratowniczym. Za jej stan odpowiada właściciel bądź zarządca budynku, dlatego to właśnie on powinien stale kontrolować jej wygląd oraz jakość. Jeżeli chodzi o skrzynki gazowe zwykle do ich produkcji wykorzystywana jest kwasoodporna stal nierdzewna. Jej zastosowanie wynika w głównej mierze z właściwości trudnopalnych oraz samogasnących, którymi się wykazuje. Przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak opady deszczów oraz korozja chroni ją powierzchnia pokryta metodą proszkową.

Należy pamiętać, że materiał, z której wykonana jest skrzynka gazowa powinien być odporny nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Jej powierzchnia powinna być zatem odporna na odkształcenia, a także działanie szkodliwych substancji chemicznych.