You are currently viewing Kiedy pójść na wizytę do kardiologa?

Kiedy pójść na wizytę do kardiologa?

Znalezienie dobrego specjalisty z zakresu kardiologii nie jest łatwe. Nie da się ukryć, że w Polsce nadal brakuje lekarzy specjalistów. Wielu z nich wyjeżdża do pracy poza granicami kraju – zwłaszcza młodzi lekarze. Dlatego w niektórych miejscowościach można liczyć tylko na lekarza rodzinnego (a czasem i to bywa problemem), a żeby znaleźć specjalistę, trzeba jechać kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów dalej do dużego miasta. Kardiologia jest tą dziedziną medycyny, która znajduje się układem krwionośnym, a jeszcze ściślej – sercem.

Kardiolog a problemy z sercem

rekomendowany kardiolog - krakówNie należy mylić kardiologii z kardiochirurgią czy angiologią. Są to oczywiście dziedziny spokrewnione ze sobą, ale kardiolog nie zajmie się operacją na otwartym sercu. Może zdiagnozować problemy z naczyniami krwionośnymi, ale prawdopodobnie odeśle jeszcze pacjenta to angiologa, który zajmuje się tylko tym. W Polsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów wyróżnia się choroby sercowo-naczyniowe. Zawał mięśnia sercowego może kończyć się śmiercią. Niektórzy przechodzą zawał i nawet tego nie zauważają – po prostu gorzej się czują, są słabsi, narzekają na ból w klatce piersiowej. Takich objawów nie można bagatelizować. Pomóc nam może rekomendowany kardiolog – kraków jako miasto wojewódzkie ma tu sporo do zaoferowania. W mieście znajduje się wiele prywatnych gabinetów kardiologicznych. Nie ma też problemu, by zapisać się na wizytę u kardiologa w ramach kontraktu danej placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wtedy na taką wizytę czeka się o wiele dłużej niż prywatnie. Koszt wizyty u kardiologa to zazwyczaj od 150 do 600 zł. Wiele zależy tutaj od doświadczenia kardiologa w zawodzie oraz jego renomy. Za wizytę u profesora kardiologii, który wykłada na uczelni i do tego stale pracuje jako kardiolog na pewno zapłacimy więcej.

To samo dotyczy wizyty u ordynatorów oddziałów kardiologii w szpitalach. Kardiolodzy w swoim gabinecie wykonać mogą podstawowe badania serca, dzięki którym można sprawdzić, w jakim stanie jest mięsień sercowy i czy na pewno problem, z którym pojawiamy się w gabinecie kardiologicznym, jest rzeczywiście problemem dotyczącym układu sercowo-naczyniowego. Jedno jest pewne – nie można zwlekać z jakimikolwiek objawami ze strony klatki piersiowej, a więc potencjalnie serca.