Jednym z większych problemów, jakie dotyczą pracy na rolnictwie, jest wybór nieodpowiednich narzędzi i środków do zabezpieczania plonów lub ich produktów. Czasem od źle zabezpieczonego silosu, potrafi zmarnować się całoroczny plon zboża. To nie tylko ogromny koszt dla rolnika, ale również pozbawienie go możliwości wykarmienia swoich zwierząt i ruszeniem z siewem w przyszłym roku. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakiej jakości są środki rolnicze, które zakupuje się do własnej gospodarki.
Jakie właściwości musi mieć folia do balotów?
Jednym z takich środków, jest folia, która owija się baloty. To właśnie za jej sprawą obwiązuje się szczelnie zebrane bele słomy lub siana w celu magazynowania i przechowywania jej, aż do momentu, gdy będzie znów potrzebna. Tę przykładową słomę obwiązuje się początkowo w same sznurki, a później za pomocą specjalnej maszyny, szczelnie owija się ją folią dedykowaną właśnie do takiego celu. Owa wspomnianą folię rolnik musi zakupić w odpowiednim sklepie. By upewnić się, że owinięte nią siano nie zmarnieje, należy uprzednio sprawdzić jej wytrzymałość i elastyczność. Wytrzymała folia do balotów świetnie poradzi sobie z ogromnym zwojem ostrej i klującej słomy. Nie poprzerywa się ani nie pęknie, co jest bardzo ważne. To samo dotyczy elastyczności tej folii. Maszyna, która zajmuje się owijaniem słomy, mocno naciąga folię, by szczelnie i dokładnie zawinąć balot. Jeśli nie jest ona wystarczająco elastyczna, to zacznie się rwać w trakcie takiego procesu. Co więcej, może się okazać, że będzie cieńsza gdzieniegdzie i pojawią się małe dziurki. Choć niektórym może to wydawać się niegroźne, to w rzeczywistości może to doprowadzić do fermentacji wnętrza, które nabierze wilgoci z powietrza. Słoma zbierana w baloty po żniwach stanowi posłanie dla wielu zwierząt, a czasem nawet karmę. Jeśli duże jej ilości zepsują się ze względu na wybrakowaną folię, to może się okazać, że poniesie on zbyt duże straty, by utrzymać dalej gospodarstwo. Kończy się to zazwyczaj koniecznością wyprzedaży części zwierząt.
Konieczność zakupowania odpowiednich produktów i środków w gospodarstwie jest nie tylko ważna, ale przede wszystkim może zaważyć na dalszym losie zarówno rolnika, jak i całego jego gospodarstwa. Dlatego należy dokładnie przyjrzeć się rzeczom kupowanym jako półprodukty do gospodarstwa.