You are currently viewing Jak używa się laserów światłowodowych do produkcji?

Jak używa się laserów światłowodowych do produkcji?

 

Najważniejszym wyzwaniem podczas produkcji jest właściwe przygotowanie danego surowca czy elementu do procesów zachodzących podczas wytwarzania danego produktu. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne metody, takie jak światło laserowe, które jest gwarancją niezwykłej dokładności podczas obróbki. Dodatkowo, te nowoczesne metody są zazwyczaj znacznie bardziej ekonomiczne

Zalety stosowania lasera światłowodowego

niezawodny laser światłowodowyWydaje się ze czasy popularności mechanicznych metod obróbki surowców odeszły już w zapomnienie. Są one bowiem dosyć zawodne, czaso- i energochłonne, czego nie można powiedzieć o nowoczesnych metodach, takich jak niezawodny laser światłowodowy. Czym ta metoda różni się od wcześniej wykorzystywanych wycinarek laserowych? Przede wszystkim, ta metoda obróbki, wycinania i grawerowania jest znacznie bardziej precyzyjna. Wynika to z innej metody na operowanie światłem laserowym. W tradycyjnych wycinarkach wykorzystuje się do tego system zwierciadeł, w laserach światłowodowych – elastyczny światłowód, pozwalający na znacznie większą precyzje. Dzięki temu, lasera światłowodowego można używać zarówno w przypadku solidnych rur, jak i cienkich arkuszy różnego typu elementów. Dodatkowo, za pomocą wycinarek wyposażonych w laser światłowodowy można zastąpić większość niegdyś używanych, tradycyjnych urządzeń do obróbki. Mowa tu na przykład o frezarkach czy wspomnianych wcześniej wycinarkach. Znaczne są także oszczędności jeżeli chodzi o czas obróbki jak również wykorzystywaną  energię. Wynika to z faktu że cięcie przy pomocy lasera światłowodowego trwa znacznie krócej, niż na przykład w przypadku frezarki. Dodatkowo, ze względu na to, że do wszystkich procesów wykorzystywane jest jedno i to samo urządzenie, oszczędzamy czas potrzebny zazwyczaj na przygotowanie kolejnego urządzenia do użycia. Nie mniej ważna jest również wspomniana już wcześniej dokładność. Cięcie przy pomocy lasera, zwłaszcza światłowodowego, nie pozostawia żadnych nierównych krawędzi, czy innych defektów, które później trzeba by było poprawiać.

Nowoczesne metody obróbki surowców i półproduktów pozwalają na znaczne oszczędności, nie tylko jeżeli chodzi o pobór energii elektrycznej, ale i o czas. Dzięki temu że nowoczesne wycinarki czy inne tego typu urządzenia potrzebują mniej czasu na dokładne docięcie elementów, czas produkcji jest znacznie skrócony. Nie bez znaczenia jest również fakt większej dokładności takich metod wycinania czy grawerowania.