Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zabezpieczyć towar w czasie transportu. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej skuteczne, różni je cena a także dostępność w sklepach czy w hurtowaniach. Oczywiście z innych sposobów skorzystają osoby prywatne, a z innych firmy, których rdzeń działalności stanowi wysyłka towarów.
Różne sposoby zabezpieczania towaru w czasie transportu
Jeżeli jesteśmy osobami prywatnymi, zazwyczaj przesyłamy mniejsze towary o niższej wartości. Nie zależy nam także na jak najszybszym zapakowaniu przesyłki. W tym przypadku możemy zaopatrzyć się w jedne z szeroko dostępnych w każdej poczcie rozwiązań, typu koperty z folią bąbelkową. Każdy z klientów poczty może również korzystać z opcji ubezpieczenie przesyłki. Po jej skorzystaniu, jeżeli przesyłka ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu z niezaprzeczalnej winy przewoźnika, klient może liczyć na zwrot pieniędzy według kwoty podanej na specjalnym formularzu. Inaczej jednak wygląda sprawa w przypadku sklepów internetowych, hurtowni i innych przedsiębiorstw codziennie wysyłających kilka tysięcy przesyłek. W tym przypadku nie liczy się tylko solidność zastosowanych zabezpieczeń, ale również szybkość pakowania. Firmy kurierskie odbierają przesyłki z magazynów o ustalonej porze, więc do tej pory należy zabezpieczyć i przygotować do przesyłki jak największą ich ilość. Firmy te muszą więc stosować takie rozwiązania, które zapewnią złoty środek pomiędzy solidnością a szybkością pakowania. W zależności od rodzaju przesyłki, jej wielkości i ceny stosuje się zwykłe koperty, stretch, tekturę oraz profil z pianki polietylenowej w rolce. Najmniejsze przesyłki, typu karty pamięci, biżuterię i tego typu produktu, pakuje się po prostu w koperty zazwyczaj z ochrona folią. Produkty szklana, typu czajniki, naczynia, czy różnego rodzaju wazony i inne bibeloty, pakuje się stosując piankę polietylenową.
Jest to jedyny, jednocześnie solidny i szybki w użyciu produkt, który uniemożliwia nieintencjonalne rozbicie produktów szklanych. Część firm do szczególnie kruchych przedmiotów stosuje zabezpieczenia w postaci kartonów. Stretch, zazwyczaj czarny, jest używany do zabezpieczenia trwałych przedmiotów w solidnych opakowaniach fabrycznych, takich jak odkurzacze, miksery, roboty kuchenne i tym podobne produkty.