You are currently viewing Jak odizolować balkon?

Jak odizolować balkon?

Budynek jest narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Wilgoć, mróz, a nawet nadmierne słońce ma bardzo niekorzystny wpływ na kondycję budynku. Wielu ludzi izoluje fundamenty, ściany i dach, a zapomina o takich elementach jak schody, taras i balkon. Izolacja tych elementów jest równie ważna, więc nie możemy o niej zapomnieć.

Poprawna izolacja balkonów

izolacja balkonuBalkon jest wystającym elementem budynku, rzadko kiedy jest zadaszony, więc jest cały czas narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, które w naszym klimacie nie są zbyt przyjazne. Długotrwałe działanie mrozu i wilgoci ma destrukcyjny wpływ na konstrukcję balkonu. Izolacja balkonu jest bardzo ważna, warto zadbać o to, aby była wykonana w poprawny sposób. Cały proces izolacji powinniśmy zacząć od sprawdzenia tego, czy płyta balkonowa posiada odpowiedni spadek. To jest niemal niezauważalne dla ludzkiego oka, ale płyty balkonowe nie są w idealnym poziomie, tylko są lekko pochyłe, tak aby nadmiar wody deszczowej spływał od razu z balkonu, a nie na nim zostawał. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy płyta balkonowa jest odchylona w ten sposób, że woda ścieka w kierunku budynku. Jeśli już sprawdziliśmy spadek, to możemy rozpocząć układanie papy hydroizolacyjnej, która nie będzie przepuszczać wilgoci, więc nie będziemy musieli się bać, że nasz balkon nasiąknie wodą, a następnie zostanie zmrożony. Na warstwę papy możemy ułożyć na przykład płytki.

Koszt wykonanie takiej izolacji uzależniona jest od tego jak duży jest to balkon. Im większy balkon, tym więcej materiałów izolujących będziemy musieli użyć, więc koszt wzrośnie. Niemniej jednak jest to na tyle tanie, że nie warto tego pomijać w procesie budowlanym, zwłaszcza że chcemy, aby nasz budynek posłużył nam przez wiele lat. Domu nie buduje się na chwilę, a na długie lata.