Mieszkanie w dobrej lokalizacji i zaspakajające potrzeby użytkownika pod kątem funkcjonalności typu: sypialniana przestrzeń, jadalniane miejsce oraz wypoczynkowa i relaksu sfera to podstawa codziennej egzystencji. Nie zawsze na starcie naszej życiowej drogi jesteśmy w stanie stać się właścicielem nieruchomości. Co wówczas?
Czy najem mieszkania dwupokojowego jest opłacalne?
Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, jak również możliwości finansowe. Kategoria najmu w Polsce nie jest póki co zwyczajowo uznawana za formę długoterminowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Raczej tendencja pokazuje dążenie do zakupu – chociażby kredytowanego – lokum. Mentalność społeczeństwa polskiego nie jest jeszcze przyzwyczajona do zmian miejsca zamieszkania, najmu jak formy mieszkania „na zawsze” utożsamiania się z jednym miejscem. Poza tym, jest on obecnie relatywnie drogi, w porównaniu z przeciętną ratą kredytu hipotecznego. To zniechęca do najmu. Jeśli jednak sytuacja nie sprzyja zakupowi to wówczas najem jest rozwiązaniem. Największą popularnością cieszą się oferty: mieszkanie dwupokojowe wynajem, bowiem jest to najlepsze wypośrodkowanie pomiędzy metrażem a ceną najmu. Najbardziej odpowiednie dla zamożności przeciętnych gospodarstw domowych. Czasem warto szukać mieszkań z pomocą biur pośredniczących, są wprawdzie opłaty, ale jest to koszt większej możliwości wyboru w tzw. „perełkach” rynku wynajmu. Łatwiej trafić na ofertę korzystną i odpowiednią dla nas. Ponad to nie musimy śledzić na bieżąco ogłoszeń, tylko propozycje przychodzą do nas same. Wybierając ofertę mieszkanie dwupokojowe najem należy każdorazowo zwróć uwagę na: koszty eksploatacji, otoczenie i lokalizację, preferowany termin, czas najmu, formę rozliczeń, obowiązki i prawa użytkownika wynikające z umowy, możliwości ingerencji w wyposażenie mieszkania oraz na przykład opcja posiadania zwierząt.
Koszty najmu to niestety dwie składowe: odstępne – stanowiące wynagrodzenie najmującego oraz koszt czynszu i innych opłat medialnych związanych z mieszkaniem. Na początek wpłacamy również zwrotną kaucję na zabezpieczenie ewentualnych strat w mieszkaniu. Jeśli korzystamy z biura dochodzi jego wynagrodzenie w wysokości zwykle jednokrotności kaucji dla właściciela.