You are currently viewing Jak działa wariograf?

Jak działa wariograf?

Zdemaskowanie kłamstwa nie zawsze jest prostą sprawą, ponieważ niektóre osoby nauczyły się perfekcyjnie panować nad swoimi reakcjami. Już małe dzieci kłamią, ale ich oszustwa są tak oczywiste i widoczne w zachowaniu, że każdy je rozszyfruje. Dorośli mają znacznie więcej narzędzi i możliwości do ukrywania kłamstwa, dlatego ich najciężej rozgryźć.

Jak przebiega badanie wariograficzne?

wariograf - badaniaW życiu codziennym na własną rękę oceniamy czy ktoś kłamie, czy też nie. Oszuści wysyłają wiele sygnałów świadomych lub podświadomych, które mogą ich zdemaskować, jeżeli będą rozmawiali z wprawnym obserwatorem. Nikt nie lubi być okłamywany, dlatego na wiele możliwości staramy się wykryć takie postępowanie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wykrycie kłamstwa jest wariograf – badania przy jego wykorzystania są prowadzone jedynie w dwudziestu siedmiu oddziałów Instytutu Badań Wariograficznych. Są one prowadzone w odpowiednich warunkach i przez certyfikowanych egzaminatorów. Zaraz po wykonanym badaniu, następuje dokładna analiza wyników wariografu w połączeniu z zadawanymi pytaniami, dzięki czemu tego samego dnia zleceniodawca otrzymuje odpowiedź. Badania wariograficzne są prowadzone w celu poznania przebiegu zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Najczęściej są wykorzystywane przez sądy, w celu udowodnienia lub wykluczenia określonego zarzutu. Wariograf może pomóc w oskarżeniu podejrzanego lub oczyścić z niesłusznych zarzutów. Jednak zanim zostanie ono przeprowadzone, to badany musi się zgodzić na jego przeprowadzenie. Jego czas trwania to najczęściej od sześćdziesięciu do stu dwudziestu minut i zależy on od ilości zadawanych pytań. Jego właściwe przeprowadzenie daje skuteczność nawet na poziomie dziewięćdziesięciu dziewięciu procent, przez co metoda ta jest uważana za najbardziej wiarygodną. 

Badaniu wariografem może się poddać każdy, kto dokona płatności w kwocie od tysiąca do tysiąca pięciuset złotych. Przeważnie korzystają z niego sądy i różne instytucje rządowe, ale mogą też małżonkowie czy przeciętni obywatele, którzy potrzebują poznać prawdę. Samo badanie jest bardzo proste i skupia się na emocjach wywołanych stanem, kiedy się mówi nieprawdę oraz na tętnie, dlatego też badana osoba jest podłączona do specjalnej aparatury.