W wielu sytuacjach w życiu mamy styczność z produktami filcowymi. Od pierwotnego jego pochodzenia, na przykład na grzbietach owiec, po ubrania, koce i zabawki. Materiał ten ma wiele właściwości, dzięki którym znajduje wiele zastosowań w przemyśle z różnych gałęzi.
Naturalny materiał organiczny
Wyroby wełniane są bardzo powszechne. Wełna pomagająca zwierzętom zachowanie temperatury ciała i chroniąca od warunków pogodowych ludziom przydaje się w postaci sweterków, czapek i rękawiczek a także płaszczy. Wełna poddana filcowaniu zachowuje swe właściwości. Filc naturalny jest tkaniną, która jest podatna na farbowanie, więc znaleźć ją można w prawie każdym kolorze. Zastosowań filcu można wymienić bardzo wiele. Od termoizolacji, podkładek pod nóżki meblowe, łagodząca wibracje maszyn podstawka, izoluje od dźwięków, temperatur wysokich i niskich, stosowany jako wypełniacz ubrań i innych materiałów, pochłania wilgoć. Stosowany przez producentów wyrobów hand made do produkcji torebek, figurek, koców, dekoracji i innych przedmiotów. Biodegradowalny materiał jest często stosowanym tworzywem. Używa się go także do produkcji butów i wkładek obuwniczych. Biżuteria wykonana z filcu także podbija rynki modowe. Pamiętać trzeba o prawidłowej pielęgnacji filcowych wyrobów. Temperatura prania nie powinna być wyższa niż 40 stopni, nie należy wirować, suszyć bębnowo, wykręcać. Do prania używać płynu do wełnianych wyrobów – płyny z lanoliną będą pielęgnować filc. Przy suszeniu filc należy ułożyć na płaskiej powierzchni, by nie odkształcił się pod ciężarem mokrych włókien.
Naturalne wyroby z filcu stały się ostatnio bardzo modne, wiele elementów garderoby bazuje na tym materiale. Światowi projektanci pokochali go, stwarzając całe kolekcje uszyte z niego. Zarówno filc jak i wełna królują w zimowej modzie zapewniając ciepło ich użytkownikom.