You are currently viewing Eleganckie sufity napinane

Eleganckie sufity napinane

Sufit napinany pojawiał się we wnętrzach już w Starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Rosyjski władca Piotr Wielki był jednym z największych fanów tego rozwiązania, na jego rozkaz rozciągano tkaninę pod sufitem w każdym wysokim pomieszczeniu, w którym miał spędzić noc. W Armenii natomiast sufit napinany otrzymywano z nasączonej wodną emulsją tkaniny, którą rozciągano na sztywnym rusztowaniu, w procesie wysychania sufit kurczył się, tworząc gładką powierzchnię.

Czym się charakteryzują sufity napinane?

napinane sufity olsztynW latach 50. ubiegłego stulecia ten rodzaj sufitów stosowano głównie w obiektach przemysłowych, profesjonalnych fabrykach samochodowych i lakierniach, by zapobiec opadaniu drobinek kurzu na świeżo pomalowane auta. Sufit napinany jest jednym z rodzajów sufitu podwieszanego, który montuje się pod sufitem właściwym. Czym różni się od tradycyjnych płyt G-K? Materiał, z którego powstają sufity napinane to termokurczliwa folia PCV lub tkanina poliestrowa. Każdy sufit napinany jest „szyty” na zamówienie, tak jak napinane sufity olsztyn, idealnie dopasowuje się z sufitem właściwym, ścianami i krzywiznami występującymi w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie nie wymaga równania powierzchni sufitu, „prostowania ścian” czy tworzenia kątów prostych w narożnikach. Producent na podstawie dokonanych pomiarów lub wysłanych wymiarów sufitu, ścian, podłogi i przekątnych pomieszczenia tworzy jego kopię w dedykowanym programie. W ten sposób powstaje idealny plan pokoju ze wszystkimi cechami indywidualnymi i na jego podstawie produkowana jest tkanina sufitowa. Gotowy materiał idealnie pasuje do pomieszczenia. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama kolorystyczna sufitów napinanych – tkanina poliestrowa występuje w macie, połysku i półmacie, a także w wersji satynowej. Sufit napinany na wysoki połysk jest bardzo elegancki i wizualnie powiększa pomieszczenie. W przypadku folii PCV istnieje możliwość wykonania dowolnego nadruku na suficie, np. nieba. Do wyboru są gotowe grafiki dostępne w bankach zdjęć, istnieje również możliwość przeniesienia na sufit ulubionego zdjęcia czy plakatu.

Sufity napinane wyglądają bardzo schludnie i elegancko. Ze względu na dość wysoki koszt sufity napinane w polskich wnętrzach są nadal rzadko spotykane, nieco większą popularnością cieszą się we Francji, Szwecji i Niemczech. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż wyglądają zjawisko i dodają wnętrzu wyjątkowego, niespotykanego uroku.