You are currently viewing Dobieramy buty snowboardowe

Dobieramy buty snowboardowe

Zima sprzyja uprawianiu różnych sportów: narty, łyżwy, snowboard. Każda z tych dyscyplin wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności ale także specyficznej odzieży i obuwia. Na co zwrócić uwagę wybierając sportowe obuwie zimowe? Jak dobrać rozmiar? Czy rodzaj zapinań ma znaczenie? Ne te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Jak dobrać buty do snowboardu

buty snowboardoweZacznijmy od rozmiaru. Rozmiar bowiem rozmiarowi nie równy. Co marka i producent to inna rozmiarówka. Najważniejsze aby palce nie opierały się czy nie obijały o końcówkę buta. Standardowo wkładka powinna być o 1 cm większa niż długość stopy. Jeśli źle dobierzemy rozmiar będą nas bolec stopy, poobijamy sobie palce i nie będziemy mieli najmniejszej chęci na dalsza jazdę. Ale rozmiar to jeszcze nie wszystko. Po założeniu powinniśmy czuć się w butach komfortowe. Buty snowboardowe nie powinny nas dławić, uciskać czy być z kolei za luźne. Przymierzając obuwie powinniśmy mieć założona taką skarpetkę w jakiej będziemy jeździć na stoku. Ważna jest tez miękkość buta. Jest ona oznaczana w skali od 1 do 10 i nazywana jest flexem. Miękkie buty będą bardzo komfortowe dla osób początkujących. Ponadto nie będą reagować na każdy błędny ruch wykonany nogą. Jeśli będą sztywne będzie skutkować to w trakcie pierwszej nauki na snowboardzie częstymi upadkami. Lepiej nie zniechęcać nowicjuszy już na samym początku. Miękkie buty wybierają także osoby które lubią luz podczas jazdy lub chcą wzbogacić ją o swoje nowe tricki. Średnia sztywność z kolei jest wybierana przez osoby które już pewniej czują się na desce. Dzięki temu podczas jazdy na krawędzi będą czuć odpowiednie wsparcie. Są przydatne podczas bardziej ekstremalnych ewolucji. Zapewnią stabilizację. Twardy flex jest dla osób które lubią szybką jazdę. Ich umiejętnością jest dobrze przekładanie ruchu na deskę. Daje to pełną kontrolę nad sprzętem.

I na sama koniec jeszcze kilka słów o zapinaniach. Do tradycyjnych metod nalezą oczywiście sznurówki. Jest to wygodne jeśli chodzi o ich wymianę. Jeśli pękną szybko, łatwo i tanio zaopatrzymy się w nowe. Jak zwykle jednak medal ma dwie strony. Zawiązywanie butów w rękawicach lub zmarzniętymi dłońmi to spory problem zwłaszcza, że chodzi tu o odpowiednie dociśnięcie ich. Na szczęście mamy jeszcze do wyboru linki – proste, szybkie,bezawaryjne zwłaszcza dla dzieci.