Na rynku znaleźć można obecnie tysiące materiałów higienicznych i opatrunkowych na rzepy. Są to zazwyczaj produkty służące do wykonania środków opatrunkowych lub akcesoriów budowalnych. Coraz częściej produkowane są w Polsce dla polskich przedsiębiorstw. Posiadają atesty i certyfikaty.
Rzepy dla wielu produktów
Coraz większą popularnością w polskim przemyśle cieszy się produkcja elementów do wykonania materiałów służących opatrunkom w branży medycznej i farmaceutycznej. Znajdziemy wiele produktów i półproduktów samoprzylepnych, dzięki którym nie musimy już używać klejów. Sprzedaż elementów przyczepnych do wykonywania plastrów, pieluchomajtek, kołnierzy i taśm chirurgicznych cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród szpitalu, jednak należy pamiętać, że takie produkty sprawdzą się też w innych dziedzinach, np. na budowie. Głównym składnikiem służącym do skonstruowania wyżej wymienionych produktów są rzepy samoprzylepne, które spajają opatrunek po jego zaaplikowaniu na ciele pacjenta lub po prostu mocuje on spajane elementy do siebie w sposób trwały. Reszta elementów to najczęściej stosowane hydrofobowe siatki oraz wata bawełniana. Do opatrunków obecnie wykorzystuje się poliuretan i hydrokoloid. Sporą popularnością cieszą się też jony srebra. Kupując taki produkt należy pamiętać, by był trwały, wytrzymały, odporny na zabrudzenia. Do ich wykonania powinny być stosowane najlepsze kleje, niepodrażniające skóry, niedrażniące. Produktem-bestsellerem ostatnich lat wśród producentów jest taśma chirurgiczna – jest to taśma-rzep, z dołączoną do zestawu zywkle podziałką ułatwiającą jej segmentowanie. Najczęściej jest też wyposażona w naklejkę, której można użyć przy sporządzaniu dokumentacji i karty leczenia pacjenta. Do wykonania taśm potrzebne są rzepy szerokie, natomiast do taśm chirurgicznych stosowane są już mniejsze. Produkty z tej linii posiadają pętelkę oraz haczyk, które ułatwiają mocowanie produktu.
W rankingach dotyczących rzepów, te które tworzą taśmy wypadają najlepiej ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość i poziom trzymania. Najczęściej zaopatrują się w nie firmy produkujące produkujące środki opatrunkowe, apteki, szpitale, ośrodki zdrowia, a także sanatoria, gabinety lekarskie i osoby prywatne/prowadzące branżową działalność medyczną.