Każdy przedsiębiorca lub inwestor prywatny jest zainteresowany jak najszybszym terminem zakończenia inwestycji budowlanej. Dlatego też brane są pod uwagę takie rozwiązania techniczne i technologiczne, które zapewnią szybką realizację prac budowlanych zapewniając jednocześnie obniżenie kosztów. Nowoczesne budownictwo halowe opiera się w głównej mierze na płytach warstwowych, które zapewniają spełnienie wymienionych powyżej warunków.
Płyty izolacyjne z pianką PIR
Oferowana przez producentów płyta warstwowa PIR to produkt zwykle najwyższej jakości zapewniający doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej. Te bardzo dobre właściwości uzyskuje się stosując do budowy rdzenia płyty z pianki poliizocyjanouretanowej zwanej potocznie pianką PIR. Jest to materiał ogniotrwały co również podnosi jej znaczenie jako materiału budowlanego. Poliizocyjanouretan jest poddawany spienieniu za pomocą pentanu i łączony z jedną lub dwoma warstwami blachy stalowej nierdzewnej. Proces łączenia odbywa się automatycznie na liniach produkcyjnych. Sztywność struktury pianki PIR zapewnia stabilną konstrukcję modułów warstwowych. Aby ułatwić montaż oraz zniwelować mostki termiczne na bocznych krawędziach płyt wykonuje się frezy typu pióro – wpust. W niektórych rodzajach płyt warstwowych tzw. rowkowych w głębokich frezach umieszcza się elementy łączące płyty oraz uszczelki. Blachy użyte do budowy okładzin to bardzo wysokiej jakości stał nierdzewna zabezpieczana organicznie warstwami ochronnymi. Przenoszenie obciążeń działających na panel jest znacznie większe gdy do produkcji modułów używa się blach profilowanych trapezowych lub falistych. Płyty warstwowe do budowy ścian wewnętrznych i sufitów nie są zabezpieczane tak rygorystycznie jak płyty izolacyjne z przeznaczeniem na pokrycia dachowe czy elewacje zewnętrzne budynków. Wszystkie płyty warstwowe dostępne na rynku posiadają atesty zgodności z normami europejskimi oraz ISO, co daje gwarancję ich bezpiecznego i długiego użytkowania.
Współczesne budownictwo halowe opiera się w głównej mierze na lekkich płytach warstwowych. Wznosi się z nich konstrukcje hal przemysłowych, magazynowych, obiektów sportowych oraz handlowych. W branży rolniczej i spożywczej korzysta się z płyt warstwowych do budowy budynków inwentarskich, przechowalni oraz mroźni i chłodni. Są również podstawowym budulcem lekkich konstrukcji garażowych oraz coraz częściej modułowych budynków mieszkalnych.