Wyciąg laboratoryjny (dygestorium) to rodzaj urządzenia do lokalnej wentylacji, które jest przeznaczone do ograniczania narażenia na niebezpieczne lub toksyczne dymy, opary lub pyły. Dygestorium jest zazwyczaj przeszkloną komorą o kształcie dużej szafy otaczającą z pięciu stron obszar roboczy. Zasada działania wyciągu polega na zasysaniu powietrza z przedniej strony obudowy i albo wydalaniu na zewnątrz budynku, albo zabezpieczaniu poprzez filtrację i wprowadzaniu z powrotem do pomieszczenia.
Charakterystyka i zastosowanie dygestoriów
Służy to do ochrony użytkownika przed wdychaniem toksycznych gazów (wyciągi dymne, komory biobezpieczeństwa, komory rękawicowe), ochrony produktu lub eksperymentu (komory biobezpieczeństwa, komory rękawicowe) oraz ochrony środowiska (wyciągi recyrkulacyjne, niektóre komory biobezpieczeństwa i wszystkie inne typy, jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry w strumieniu powietrza wylotowego). Dodatkowe funkcje tych urządzeń mogą obejmować ochronę przeciwwybuchową, zapobieganie rozprzestrzenianiu się wycieków i inne funkcje niezbędne do pracy wykonywanej w danej komorze. Dygestoria są zazwyczaj ustawione tyłem do ścian i często wyposażone w wypełnienia powyżej, aby zakryć przewody wyciągowe. Wewnątrz dygestorium jest zwykle oświetlenie z osłonami odpornymi na zaparowanie. Front jest oknem skrzydłowym, zwykle szklanym, które może się poruszać w górę i w dół na mechanizmie przeciwwagi. W wersjach edukacyjnych, boki i czasami tył urządzenia są również przeszklone, tak aby kilku uczniów mogło jednocześnie zaglądać do wyciągu. Powszechnie stosowane są panele kontrolne alarmu niskiego przepływu powietrza. Wyciągi laboratoryjne są zazwyczaj dostępne w 5 różnych szerokościach: 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm, 1800 mm i 2000 mm. Głębokość waha się pomiędzy 700 mm i 900 mm, a wysokość pomiędzy 1900 mm i 2700 mm.
Konstrukcje te mogą pomieścić od jednego do trzech operatorów. W przypadku wyjątkowo niebezpiecznych materiałów można zastosować zamkniętą komorę rękawicową, która całkowicie izoluje operatora od bezpośredniego kontaktu fizycznego z materiałem roboczym i narzędziami. W obudowie może być również utrzymywane podciśnienie powietrza, aby zapewnić, że nic nie wydostanie się przez drobne przecieki powietrza.