You are currently viewing Branże wypełniane przez Ukraińców

Branże wypełniane przez Ukraińców

Na dzisiejszym rynku pracy można spotkać pracowników z Ukrainy praktycznie wszędzie. Ukraińcy całymi rodzinami przyjeżdżają do Polski, korzystać z polskiego i europejskiego rynku pracy. To największa, współczesna migracja Ukraińców od upadku ZSRR. Przyczyn jest co najmniej kilka: poczucie braku perspektyw w Ukrainie, widmo wojny z Rosją, brak zagranicznych inwestycji i rozwoju Ukrainy, duże bezrobocie młodych czy schyłek emigracji zarobkowej do Rosji.

W jakich branżach szukać Ukraińców do pracy?

 

gdzie szukać pracownika z ukrainyNasz wschodni sąsiad jest bardzo wykwalifikowany w wielu profesjach. Ukraina, jeszcze za czasów ZSRR była potentatem metalurgicznym. Stąd na Ukrainie roi się od specjalistów od przemysłu metalurgicznego: spawaczy, pracowników hut metali, pracowników wyspecjalizowanej kadry w przemyśle produkcyjnym. Gdzie szukać pracownika z Ukrainy? Można go również szukać w rolnictwie. Ukraina była niegdyś spichlerzem carskiej Rosji i ZSRR, teraz jest miejscem, gdzie wielkie holdingi produkują dużą część produktów rolnych przeznaczonych dla krajów Unii Europejskiej. W przypadku chęci zatrudnienia Ukraińca na prace sezonowe, pracodawca musi wystąpić przed Urzędem Wojewódzki, o pozwolenie na pracę kategorii S, czyli o pozwolenie na prace sezonowe, uprawniające go do przebywania w Polsce na 9 miesięcy z przeciągu 12 miesięcy. Ukraińcy to także bardzo duża siła młodych, gotowych do pracy rąk. W Ukrainie występuje jeden z najwyższych w regionie wskaźników bezrobocia wśród młodych, czyli bezrobocia wśród osób w wieku 18-25 lat. Wynosi ono około 23%. To właśnie z tego powodu młodzi, niewykwalifikowani pracownicy szukają okazji do zdobycia doświadczenia w Polsce. Wskaźnik ten jest przyczyną wyjazdu młodych Ukraińców do krajów Unii Europejskich. Ciekawych pracowników z Ukrainy znajdziemy również w sektorze usług. Znajomość języka ukraińskiego, rosyjskiego i angielskiego jest bardzo potrzebna w polskiej logistyce i w handlu międzynarodowym.

Młodzi reprezentanci społeczeństwa ukraińskiego zapełniają nasz rynek pracy. Ożywia to wiele branż, które w Polsce cierpią na niedostatek pracowników: branża budowlana, logistyka, handel międzynarodowy z byłymi republikami ZSRR. Ukraińcy są ważnym elementem naszego rynku pracy i społeczeństwa. Ukraińcom żyje się w Polsce dobrze i doceniają oni swoich pracodawców.