You are currently viewing Bramki sensoryczne do obiektów chronionych

Bramki sensoryczne do obiektów chronionych

Automatyczne bramki dostępowe były niemal podstawowym wyposażeniem większości obiektów o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa i obowiązkowej ochronie fizycznej. Prostsze wersje były natomiast używane w wielu dużych sklepach i marketach jako ułatwienie dostępu do hali sprzedaży czy wyjścia. Wiele nowoczesnych obiektów objętych obowiązkową ochroną wyposażano właśnie w najnowocześniejsze bramki dostępowe, umieszczane przede wszystkim przy wejściach na teren obiektu czy zakładu.

Nowoczesna bramka dostępowa

nowoczesne bramki sensoryczneJednym z najpopularniejszych rodzajów bramek sensorycznych, używanych do kontroli ruchu osobowego były odmiany posiadające czytnik identyfikatora lub karty dostępowej, który odbezpieczał blokady bramki i umożliwiał dostęp do pomieszczeń czy terenu chronionego. Tego rodzaju bramki stosowano przede wszystkim w budynkach rządowych i obiektach zamkniętych o wysokim poziomie bezpieczeństwa, a ich prostszy wariant używany był na stacjach metra oraz dworcach kolejowych na całym świecie. Umożliwiały one bowiem przejście wyłącznie jednej osoby, i pozwalały na bardzo skuteczną kontrolę ruchu osobowego i jego ograniczenie w razie potrzeby. Innym popularnym rodzajem bramek dostępowych były nowoczesne bramki sensoryczne wyposażone w wykrywacz metalu. Takie bramki montowano przede wszystkim w miejscach otwartych dla osób postronnych, choć objętych wysokim poziomem ochrony. Można było zobaczyć je w budynkach sądów czy agencjach rządowych, a służyły one przede wszystkim do znacznie bardziej dokładnej kontroli osobowej, i pomagały wykryć przedmioty potencjalnie niebezpiecznie, ułatwiając pracę ochrony obiektu. Najczęściej nie ograniczały one dostępu do pomieszczeń, lub posiadały o wiele mniejsze zapory niż pozostałe odmiany bramek, gdyż były wyłącznie narzędziem pomocniczym dla personelu ochrony, choć zależało to przede wszystkim od modelu.

W sprzedaży można było bowiem znaleźć również bramki sensoryczne z obrotowymi zaporami, działające jako blokada nieupoważnionego ruchu osobowego w taki sam sposób, jak miało to miejsce z bramkami wyposażonymi w czytniki. Istniały również odmiany bramek wyposażone w obydwie powyższe funkcje, i najczęściej wykorzystywano je w siedzibach dużych firm i biurowcach, używając je zarówno do kontroli ruchu osób, oraz ograniczania nieupoważnionego dostępu.