You are currently viewing Automatyczne sterowanie bramami

Automatyczne sterowanie bramami

W wysoko rozwiniętych krajach robi się wszystko aby ułatwić życie ludziom i nie powtarzać zbyt wielu rutynowych i męczących czynności. Obecnie chcemy mieć w pełni zautomatyzowane domy, które za nas posprzątają, oświecą światło czy włączą alarm i odsłonią rolety. To nowa forma nowoczesnych systemów automatyki nastawiona na komfort i wygodę, która szturmem zdobywa świat. Nic dziwnego, gdyż to właśnie z lenistwa powstawało najwięcej wynalazków i dobrze się to także sprawdza w tym przypadku.

Jak działa automat do sterowania bramą?

automaty do bramDobrym przykładem automatyki, nie tylko domowej, jest brama automatyczna, która otwiera się bez ingerencji człowieka. Piszę, że nie tylko domowej, ponieważ nie chodzi mi tutaj tylko o bramy garażowe, ale również o takie, które występują w zakładach pracy. Wjazdy do potężnych hali produkcyjnych, wyjazdy z punktów ważenia i wiele innych miejsc gdzie występują bramy, to tylko niektóre z opcji. Łączy je to, że każdą bramę można w łatwy sposób otworzyć za pomocą zestawy odpowiednio dobranych siłowników. Wiadomym jest to, że im brama jest większa i cięższa tym siłowniki muszą mieć większą moc i wydajność, ale to tylko kwestia ich wyboru na etapie realizacji automatyki bramowej. Sterowanie odbywa się oczywiście w taki sposób, w jaki wybierze sobie klient. Najczęściej automaty do bram są sterowane za pomocą pilota, jednak to nie jedyne rozwiązanie. Spotyka się również zintegrowanie automatyki z czujnikami ruchu lub twarzy. Na ich podstawie system wie, czy ma otworzyć bramę czy też nie, ponieważ dostęp do niej jest w określonych sytuacjach zabroniony. System może być także sterowany przez centralnego operatora, co jest częste w dużych zakładach przemysłowych. W takim przypadku to operator decyduje kogo wpuścić, a kogo nie. Dodajmy tylko, że od wyboru konkretnego systemu zależy bezpieczeństwo i wydajność naszego wejścia. Gdy zdecydujemy się na otwarcie pilotem, to bramę otworzy tylko ta osoba, która ma pilot, ale już nikt inny.

Systemy automatyki mocno rozwinęły się w ostatnim czasie. Do automatyki bramowej doszła także opcja sterowania przy pomocy asystenta głosowego. Ta forma komunikacji wygląda bardzo zjawiskowo i nowocześnie wystarczy tylko skomunikować się z nim i określić co zamierzamy zrobić, a nasz asystent to dla nas wykona. Tak jest także w przypadku otwarcia bramy, kiedy mówimy mu po prostu – otwórz bramę.